Сираба Дембеле на крајот од сезонава заминува од Вардар

За левото крило на Вардар, Сираба Дембеле ова ќе биде последна сезона во клубот. По три сезони минати во Вардар, на Дембеле во јуни 2016 година и истекуваат одврските од договорот, по што таа е слободен играч

Клубот и понуди нов договор на Дембеле, но ракометарката изрази желба кариерата да ја продолжи на друго место, по завршување на сезонава.

„И покрај нашите намери да ја задржиме во клубот, задоволни од досегашните нејзини настапи, Дембеле изрази желба да замине. Ние ја почитуваме нејзината волја, и и посакуваме многу среќа во нејзината кариера. Таа е пример за професионален играч кој максимално се посветува на обврските и дава се од себе за постигнување на добри резултати. Задоволство е секогаш да се работи со такви играчи, вели Давор Стојаноски, Извршниот директор на Вардар.

Дембеле дојде во Вардар во 2013 година и како дел од екипата двапати настапуваше на Ф4 турнирите од Лигата на шампионите во Будмпешта каде „црвено-црните" двапати го освојуваа третото место. Минатата сезона беше избрана и како дел од идеалната седморка во Лигата на шампионите.

вторник, 24 ноември 2015 - 10:06