Репрезентативката Мирјета Бајрамовска следната сезона во дресот на Вардар

Мирјета Бајрамовска (32), левиот бек на репрезентацијата на Македонија од следната сезона ќе биде дел од вице-шампионскиот тим на Европа, тимот на Вардар. Таа е втората репрезентативка на Македонија што го засилува нашиот тим, по Јована Саздовска.

Бајрамовска се договори со Вардар за едногодишна соработка. По три сезони минати во Крим од Љубљана, Словенија таа се враќа во Македонија и ќе биде дел од „црвено-црниот" тим. Како дел од репрезентацијата на Македонија има над 50 настапи, и настап на ЕП 2008 година и ЕП 2012 година.

„Взаемниот интерес за соработка е клучот на мојата одлука да потпишам за Вардар, а можеби и тука да ја завршам кариера. Секој спортист сака да биде првак на Европа и да ја освои лигата на шампионите, а тоа може само со неколку клубови во Европа, а меѓу нив е Вардар.
Уште поголем императив е со македонски клуб да се борам за титулата во ЛШ, и би сакала и јас да дадам свој придонес во тоа. Секогаш сакам да бидам во клуб каде професионализмот е на прво место, и кога секој си ги извршува задачите, резултатите се неизбежни.
Инфраструктурата и условите што ги има Вардар се најдобри во Европа. Сакам да се заблагодарам на менаџерскиот тим на Вардар и сопственикот Сергеј Самсоненко за укажаната доверба за која максимално ќе се посветам да ја оправдам со моите настапи, изјави Мирјета Бајрамовска.

Таа од 2014 година настапуваше за словенечкиот првак Крим од Љубљана. Беше една од најдобрите ракометарки таму, но реши да се врати во татковината и го одбра Вардар. Има интернационално искуство, со Крим играше во лигата на шампионите, и годинава играа во главната фаза. Постигна вкупно 32 гола, најмногу на средбата со Митјиланд, 7. Претходно во сезоната 2014/2015 постигна 59 гола во ЛШ за Крим.

Има настапувано и за екипите на МАР Аликанте од Шпанија и Драма од Грција, и за Кометал ЃП, Еуростандард ЃП и Металург. Со Кометал ЃП и Металург беше и првак на Македонија, а со Крим на Словенија. Во сезоната 2009/2010 како дел од Металург беше и најдобар стрелец во Купот Челинџ со вкупно 69 постигнати гола.

Подготовките за новата сезона Вардар ќе ги почне на 1 август во Скопје.

среда, 21 јуни 2017 - 10:45