Две победи за пионерките на првиот ден од турнирот во Србија

Вардаровите најмлади ракометарки победнички го завршија првиот ден на турнирот Лавови хендбол челинџ што до 29 август се одржува во Белград, Србија.

Избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева триумфираа во првите два натпревара од групната фаза, и тоа екипата на Железничар Инџија ја победија со 18 : 13, а екипата на Цепелин со 19 : 16.

Утре, вторник, од 10:40 часот вардарки ќе си ги одмерат силите со СУ Црвена Звезда, по што во 16:50 часот играат со Београд.

Во вторник попладнето и во среда, 29 август, според распоредот на натпреварите, се разигрува за пласман на турнирот.

Како дел од екипата на Спортската академија Скопје, што на турнирот се натпреварува во категоријата момчиња родени 2004 година, настапуваат и нашите пионери кои се школуваат во Академијата. Екипата што ја предводи нашиот тренер Зоран Петковски денес ја победи екипата на Раковица со 25 : 13, а утре играат против екипите на Јуниор и на Сутјеска.

понеделник, 26 август 2019 - 20:47