Вести

Пионерките на Вардар - шампиони на Македонија

Најмладите ракометарки на Вардар сезоната ја крунисаа со шампионската титула во пионерската конкуренција. Во финалето избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева беа подобри од Стружанка со 20 : 18 (11 : 9), а вардарките Вероника Ѓорѓиевска, која е и најдобар голман на турнирот, средниот бек Бојана Коцева, која е и најдобар играч на турнирот, и левиот бек Сара Стефаноска се најдоа во Олстар тимот на Ф4 турнирот.

Убедлива победа на Вардар во кадетска конкуренција

Пионерките на Вардар, кои се натпреваруваат и во кадетска конкуренција, убедливо ја победија екипата на Филип Вардар со 56 : 6 (30 : 2). Двоцифрената разлика во резултатот не е изненадување, зашто и на натпреварот од првиот дел од сезоната вардарки постигнаа десет пати повеќе голови од прилепската екипа.

Победничката низа на пионерките продолжи и против Металург

Продолжува беспрекорната сезона за најмладите ракометарки на Вардар. На два натпревари до крајот од групната фаза во пионерското првенство, избраничките на Анжела Платон остварија уште една победа со што го задржаа епитетот најдобри во својата група.

Убедлива победа на пионерките против Ѓорче

Најмладите ракометарки на Вардар и во вториот дел од сезоната убедливо ја продолжија победничката низа во пионерската конкуренција. На мечот од шестото коло против Ѓорче Петров, избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева триумфираа со двоцифрена предност 30 : 12 (14 : 4).

Двоцифрена победа за вардарки на плејофот

Младите ракометарки на Вардар на гостински терен во натпревар од плејоф лигата ја победија екипата на Стружанка со 34 : 24 (19 : 8).

Вардар без бодови по плеј оф дербито со Металург

Вардарки останаа без бодови на последниот натпревар од Плеј оф лигата против Металург. На домашен терен противникот победи со 32 : 21 (13 : 11).