Вести

Вардарки триумфално кај Спартак

Иако играат натпревари и во младинската лига и во Супер лигата, ракометарките на Вардар го продолжуваат победничкиот ритам. Во 9. коло на Супер лигата нашите девојки како гостинки триумфираа кај Спартак, со 32-21 (15-9).

Вардарки остануваат меѓу водечката тројка во женската лига

Младиот тим на Вардар и покрај проблемите со кои се соочува со повредите на некои играчи успеа да оствари уште една победа во женската лига и да го задржи местото меѓу водечката тројка на табелата. Вардар со 24-22 го победи Пелистер, што е шести триумф на „црвено--црните" сезонава по осум одиграни натпревари.

Кадетките се покажуваат како сериозен конкурент и против постарите екипи

Лесна победа за кадетките на Вардар против Лихнид со 35 : 23 (18 : 7). Мечот од 8.коло од државното првенство се играше во СЦ „Јане Сандански", а избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева брзо покажаа дека оправдано се фаворити во дуелот со Охриѓанки.

Пионерките на Вардар газат напред

Најмладите ракометарки на Вардар со победа од 28 : 5 (13 : 4) против Гостивар ја продолжија победничката серија. Со максимален учинок досега во сезоната, избраничките на Анжела Платон, се првопласирани во првата група од пионерското првенство, потврдувајќи ја амбицијата дека сезонава ќе играат за највисокото место.

Кадетките со победа се вратија од Прилеп

Кадетките на Вардар се приближуваат до врвот на табелата во втората група од првенството по победата против второпласираните Макалоски со 23 : 16 (8 : 9). Во петтото коло избраничките на Анжела Платон ги освоија потребните 3 бода, да се искачат во првата половина од табелата. Нашите девојки досега одиграа само три натпревари од вкупно 5, откако во две кола беа слободни.

Прв пораз за кадетките на Вардар сезонава

Кадетките на Вардар првпат поразени на кадетското првенство сезонава. Кадетската екипа, која е составена од пионерките на Вардар, не успеа да ги освои бодовите на мечот со екипата на Алушовски, која победи со 23 : 21 (14 : 13).

Пионерките на Вардар триумфираа во Автокоманда со двоцифрена разлика

На гостински терен во Автокоманда продолжи победничката низа на најмладите вардарки, кои со невообичаена леснотија го победија Металург со 25 : 10 (10 : 7). Пионерките, предводени од тренерот Анжела Платон, со последнава победа се искачуваат на врвот од табелата во првата група од Пионерската лига.