Вести

Ривали на Вардар во ЛШ се: Ларвик, ФТЦ и квалификант

Европскиот женски ракометен вицепрвак Вардар во следната сезона во групната фаза од натпреварувањето ќе игра со тимовите на Ларвик, ФТЦ Будимпешта и со победникот од втората квалификациска група.

Вардар се засилува со Русинката Кузнецова

Руската репрезентативка Полина Кузнецова (30) ќе биде нов играч на Вардар на позицијата лево крило во следните две сезони. Кузнецова играше во екипата на Краснодар, Русија, но и заврши договорот и во Скопје доаѓа како слободен играч.

Вардарки тргнуваат во новата сезона од првиот барабан

Новата сезона за женскиот европски вице првак Вардар ќе почне на почетокот на октомври, а македонскиот тим во ждрепката ќе биде во првиот, најсилен барабан. Ривалите за новата сезона вардарки ќе ги дознаат на 30 јуни во Љубљана.

Репрезентативката Мирјета Бајрамовска следната сезона во дресот на Вардар

Мирјета Бајрамовска (32), левиот бек на репрезентацијата на Македонија од следната сезона ќе биде дел од вице-шампионскиот тим на Европа, тимот на Вардар. Таа е втората репрезентативка на Македонија што го засилува нашиот тим, по Јована Саздовска.

Македонската репрезентативка Саздовска е нов член на Вардар

Јована Саздовска, левото крило во сениорската репрезентација на Македонија во следните две сезони ќе биде дел од европскиот вице-шампионскиот тим на Вардар. „Црвено-црните" се договорија со Саздовска која по една сезона во Романија се враќа во Македонија.

Вардарки од првиот барабан во ждрепката за ЛШ

На ждрепката за новата сезона во лигата на шампионите во женска конкуренција што е закажана за 30 јуни во Љубљана, екипата на Вардар ќе биде во првиот барабан. Сѐ уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации.

Сара Ристовска номинирана за најдобро младо светско десно крило

Нашата ракометарка Сара Ристовска се најде во изборот за најдобро десно крило во светот меѓу младите ракометарки, во изборот на познатиот ракометен портал www.handball-planet.com.