Вести

Пионерките на Вардар се шампионки на турнирот во Белград

Женската пионерска селекција на Вардар го освои првото место на предновогодишниот турнир во Белград во конкуренција на 17 екипи од регионот. Триумфот на турнирот „Трофејот на Белград", што од 27 до 29 декември се одржа во Белград, Србија, за црвено - црните беше огромен, зашто и машката пионерска селекција играше финале и го освои второто место во нивната категорија, а голманката Вероника Георгиевска го освои посебното признание - трофејот „Јелена Зиндовиќ" за најдобар голман на турнирот во женска конкуренција, а беше прогласена и за најдобар голман во нејзината категорија.

Пионерките на Вардар на предновогодишен турнир во Србија

Две екипи на Вардар во пионерска конкуренција ќе се натпреваруваат на новогодишниот турнир во Белград, Србија. Традиционалниот меѓународен турнир „Трофејот на Вардар" се одржува од 27 до 29 декември, а нашиот пионерски состав предводен од тренерите Анжела Платон и Марија Папуџиева се натпреварува во конкуренција на 17 екипи од Словенија, Австрија и Србија.

Женската лига почнува во март а завршува во мај

Женската лига треба да почне на 2/3 март а првенството треба да заврши на 25/26 мај, поради баражот за СП каде Македонија игра двомеч со Словенија.

Вардарки ја потврдија супериорноста во младинската конкуренција

Вардарки прославија уште една победа во младинска конкуренција. На мечот од осмото коло од националното првенство, на гостински терен кај екипата на Чаир, Вардар победи со 39 : 23 (18 : 14).

Вардарки без бодови од Струга, но остануваат во Топ - 3

Со минимална разлика вардарки ги загубија трите бода на гостински терен кај Стружанка на натпреварот од Женската супер лига. Сезонава ова е втор дуел меѓу екипите, што овој пат заврши во полза на Стружанка со 30 : 29.

Вардарки ќе презимат на врвот во младинска конкуренција

Фуриозен пресврт на градското дерби со Металург ни ги донесе трите бода на последниот натпревар од првиот дел од сезоната во младинска конкуренција. Избраничките на Симе Симовски и Драгана Ристова ќе презимат како лидери на табелата во младинското првенство за жени, откако со 26 : 22 (12 : 15) ја победија екипата на Металург.