Ракометна академија

Освојувањето на двете титули за Филип Вардар е престиж

Двата златни пехари од втората сезона од Вардар Јуниор лигата во генерацијата 2000/2001 година заминаа за Прилеп. Момчињата и девојките од Филип Вардар на Ф4 турнирот од Јуниор лигата успешно се изборија за шампионските титули. Среќата и радоста немаа крај кога за финалната фотографија застанаа заедно пред двата пехари, а со нив и нивните тренери кои изминатата сезона ги бодреа и учеа како да стигнат до првите места. Горд на успехот и на напредокот на младите ракометари и во женска и во машка категорија е и тренерот Александар Таневски, со кого поразговаравме за идните планови на Филип Вардар во Вардар јуниор лигата.

Двојна шампионска круна за Филип Вардар во Јуниор лигата

Филип Вардар се шампиони во машка и во женска категорија во генерацијата 2000/01 во втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Двете екипи се закитија со злато откако триумфираа против екипите на Карпош Вардар во женската категорија и на Гостивар Вардар во машка конкуренција.

И на празник и на делник се мисли само на Вардар Јуниор лигата

Најстарата генерација ракометари од Вардар Јуниор лигата в недела ќе го играат фајналфор турнирот од оваа сезона од лигата. Најдобрите четири екипи се Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар, а предизвикот да се биде најдобар е голем, и изминатите неколку недели секоја екипа се подготвува и работи да ги подобри оние делови во играта коишто со тренерите ги детектирале како послаби. 

В недела се игра Ф4 за најстарата генерација во Јуниор лига

Најдобрите четири екипи во машка и женска категорија во генерацијата 2000/2001, в недела ќе го играат фајнлфор турнирот од втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Натпреварите се играат во големата сала во СЦ „Јане Сандански".

Не спијат од возбуда во исчекување на финалето во Вардар Јуниор лигата

Четири екипи во машка категорија се подготвуваат за финалните натпревари во генерацијата 2000/01. Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар викендов ќе си ги одмерат силите за последен пат во оваа сезона од Вардар Јуниор лигата, со една и единствена цел – да се освои шампионската титула во нивната конкуренција. За адреналинот, возбудата, исчекувањето и нетрпението што побрзо да се одиграат финалните натпревари, разговараме со Филип Велковски и Филип Дабески од Општина Кисела Вода Вардар.

За да бидат во форма: Најмладите од Јуниор лигата ќе тренираат и во текот на летото

Сите со нетрпение го чекаат летото да се одморат. Повеќето планираат каде ќе се сончаат, како да ги искористат топлите денови за пливање, патувања или прошетки. Но, не и нашите најмлади ракометари од Вардар Јунир лигата. Нашите момчиња и девојки планираат како во текот на летото да ја одржат и кондицијата, да ја развијат играта и ги унапредат вештините за следната сезона да бидат уште подобри. Се воодушевувам кога по натпреварот ги слушам децата како раскажуваат дека ќе тренираат цело лето. Некои планираат да се собираат, да се дружат и да тренираат. А други, пак, кои имаат постари браќа, сестри или братучеди кои веќе играат во некои младински селекции или сениорски клубови, велат дека мотивација за тренинг ќе побараат токму од нив – веќе поискусните ракометари.

Сениорите на Вардар ги инспирираат младите да се вклучат во Вардар Јуниор лигата

Почна одморот за дел од момчињата што настапуваа во Вардар Јуниор лигата, а меѓу последните што ќе си ги одмерат силите на паркетот се дел од тимовите во женска категорија. Чувствата се измешани, дел жалат за пропуштената шанса, среќни се оние кои дома заминуваат со медали, и над сѐ виси исчекувањето за нова средба во новата сезона.

Јанев: Уште со триумфот во полуфиналето покажавме дека Илинден заслужи злато

Момчињата од Илинден Вардар, сезонава, се шампионите во Вардар Јуниор лигата во машка категорија во генерацијата 2004/05. Екипата, која континуирано се одржуваше на 4. место на табелата во нејзината група, во полуфиналето направи изненадување со победа против фаворитот Бисинов Вардар со 16:15 (9:9). Потоа во финалето Илинден Вардар се сретна со Карпош Вардар и триумфираше со убедливи 14:7 (9:5).

Филип, Виница, Карпош и Кузман во борба за трофејот во генерацијата 2000/01

Четири екипи од четири различни градови ќе играат во полуфиналето на Вардар Јуниор лигата во женска конкуренција во генерацијата 2000/2001. Филип Вардар од Прилеп, Вардар Виница, Карпош Вардар од Куманово и Кузман Вардар од Скопје се најдобрите екипи во оваа генерација што ќе се борат за трофејот сезонава.

Ангелковски: Преспа заслужено е шампион во Вардар Јуниор лигата

Екипата на Преспа Вардар го подигнаа златниот пехар по финалето во генерацијата 2002/03 во машка категорија по втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Момчињата од Ресен во полуфиналето играа со Делчево Вардар и победија со 20:11 (9:8), а во финалето се соочија со екипата на Шампион Вардар од Скопје и победија со 30:23 (14:10).