Сања
Дамњановиќ

11

Датум на раѓање

понеделник, 25 мај 1987

Позиција

Среден бек

Висина

181см

Лани Дамњановиќ беше избрана и за најдобра ракометарка на Србија од страна на новинарите, прекинувајќи ја петгодишната доминација на Андреа Лекиќ. Беше една од најзаслужните за сребрениот медал на Србија на СП 2013 година и беше избрана во Ол стар тимот на тоа СП. Слично признание доби и на ЕП 2012 година, кога Србија го освои четвртото место.

Досега била првак на Словенија (2009), Србија (2010, 2011), Хрватска (2012, 2013) и Данска (2014), а освоила исто толку Куп трофеи од националните првенства на Словенија, Србија, Хрватска и Данска. Ланската сезона со екипата на Виборг играше во групната фаза на Лигата на шампионките, но данскиот клуб беше елиминиран во четврт-финалето од Будуќност. Дамњановиќ на 11 натпревари постигна вкупно 45 гола.

Екипа

Име Број Позиција
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Ина Суслина 31
Голман
Мајса Песоа 84
Голман
Амандин Лејно 12
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Тамара Мавсар 8
Лево крило
Камила Херем 7
Лево крило
Ања Алтхаус 20
Пикер
Андреа Човиќ 27
Пикер
Марија Петровиќ 83
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек
Сања Дамњановиќ 11
Среден бек
Дијана Илина 21
Среден бек