Ина
Суслина

31

Датум на раѓање

петок, 5 јануари 1979

Позиција

Голман

Висина

184см

Тежина

77кг

Ина Суслина е родена во Ташкент, Узбекистан. Прв тренер ѝ бил Бородкин Е.У. Дипломирала на универзитетот РГПУ Ростов на Дон, по вокација е педагог. Во екипата на Вардар пристигна во 2012 година, и до сега со нашата екипа има освоено две титули во Скопско Супер лигата и еден трофеј во Купот на Македонија.

1997—1998 Ростселмаш (Русија)
1998—2001 AГУ- Aдииф (Русија)
2001—2004 Лада Toљати (Русија)
2004—2008 ГОГ Свендборг (Данска)
2008—2010 Звезда Звенигород (Русија)
2010—2012 Ростов-Дон (Русија)
2012- ЖРК Вардар (Македонија)

Сребрен медал на Олимписките игри во Пекинг, Кина (2008 год.).
Златен медал на СП 2001 во Италија, СП 2007 во Франција и на СП 2009 во Кина.
Сребрен медал на Европското првенство во Шведска во 2006 година и бронзен медал на Европското првенство во Македонија во 2008 година.
Шампион на Русија со екипата на Лада Тољати во 2002, 2003 и 2004 година
Со Лада Тољати во 2002 година го освои Купот на ЕХФ.

Екипа

Име Број Позиција
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Ина Суслина 31
Голман
Мајса Песоа 84
Голман
Амандин Лејно 12
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Тамара Мавсар 8
Лево крило
Камила Херем 7
Лево крило
Ања Алтхаус 20
Пикер
Андреа Човиќ 27
Пикер
Марија Петровиќ 83
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек
Сања Дамњановиќ 11
Среден бек
Дијана Илина 21
Среден бек