Барбара
Лазовиќ

15

Датум на раѓање

понеделник, 4 јануари 1988

Позиција

Десен бек

Висина

183см

Барбара Лазовиќ Варлец е освојувач на шампионската титула на Словенија со екипата на Крим Меркатор, како и титулата во шампионатот на Србија со екипата на Зајечар. Осум сезони едноподруго бележи настапи во европските купови, од кои седумпати во Лигата на шампионите со екипата на Крим Меркатор и една сезона во Челенџ купот со тимот на Зајечар. Најголем успех во Европа е пласманот во полуфиналето од Лигата на шампионите во сезоната 2012/2013, со екипата на Крим Меркатор. Најефикасна во елитоното клупско натпреварување била во сезоната 2010/2011, кога има постигнато 48 гола. Од 2014 таа е ракометарка на ЖРК Вардар.

2007 – 2009 Крим Мерактор (Словенија)
2009 – 2010 Зајечар (Србија)
2010 – 2014 Крим Меркатор (Словенија)
2014 – Вардар

Лазовиќ Варлец е репрезентативка на Словенија.

Екипа

Име Број Позиција
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Јована Мицевска 16
Голман
Амандин Лејно 12
Голман
Ина Суслина 31
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Теодора Керамичиева 24
Лев бек
Мирјета Бајрамовска 13
Лев бек
Леонида Гичевска 88
Лев бек
Полина Кузнецова 8
Лево крило
Јована Саздовска 7
Лево крило
Андреа Чaнаџија 27
Пикер
Марија Петровиќ 83
Пикер
Драгана Цвијиќ 72
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек