Ања
Алтхаус

20

Датум на раѓање

петок, 3 септември 1982

Позиција

Пикер

Висина

175см

Ања Алтхаус е германска репрезентативка која последните две сезони пред да дојде во екипата на Вардар ги помина во дресот на Турингер, а во кариерата досега има настапувано и за екипите на Виборг, Трир и Нидерндоделебен. Најголемиот успех на клупско ниво го постигна во 2009 и 2010 година кога со данскиот тим Виборг ја освојуваше титулата во Лигата на шампионите. Во Бундес-лигата триумфираше двапати, и тоа со екипата на Трир во 2003 година, како и со Турингер минатата сезона, кога го освои трофејот и во Купот на Германија. Трикратен освојувач е и на шампионатот на Данска со екипата на Виборг, и тоа во 2008, 2009 и во 2010 година.

1998-2000 Нидерндоделебен (Германија)
2000-2007 Трир (Германија)
2007-2012 Виборг (Данска)
2012-2014 Турингер (Германија)
2014 - Вардар

Како репрезентативката на Германија досега на светскиот шампионат во 2007 година во Франција го освои бронзениот медал. На 227 настапи во германскиот дрес има постигнато 498 погодоци.
Comments

Екипа

Име Број Позиција
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Амандин Лејно 12
Голман
Ина Суслина 31
Голман
Мајса Песоа 84
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Тамара Мавсар 8
Лево крило
Камила Херем 7
Лево крило
Ања Алтхаус 20
Пикер
Андреа Човиќ 27
Пикер
Марија Петровиќ 83
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек
Сања Дамњановиќ 11
Среден бек
Дијана Илина 21
Среден бек