Андреа
Пенезиќ

23

Датум на раѓање

среда, 13 ноември 1985

Позиција

Лев бек

Висина

185см

Андреа Пенезиќ шест години по ред, од 2008 до 2013 година е прогласувана за најдобра ракометарка во Хрватска. Првак на Хрватска е со екипите на Локомотива Загреб и Подравка, а шампионската титула ја има освојувано и во Словенија, со тимот на Крим Меркатор. Како дел од екипите на Локомотива Загреб, Подравка и Крим Меркатор тринаесет години бележи настапи во европските купови. Најголемиот нејзин успех во Лигата на шампионите е полуфиналето со Крим Мерактор во сезоната 2012/2013, а сезнотата претходно, 2011/2012 е нејзината најефикасна во елитното натпреварување, кога има постигнато 78 погодоци. Оваа година го засили тимот на ЖРК Вардар.

2002 – 2008 Локомотива Загреб (Хрватска)
2008 – 2010 Подравка (Хрватска)
2010 – 2014 Крим Мерактор (Словенија)
2014 - ЖРК Вардар (Македонија)

За репрезентацијата на Хрватска Андреа Пенезиќ има запишано 41 настап и постигнато 97 погодоци.

Екипа

Име Број Позиција
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Сара Ристовска 91
Десно крило
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Амандин Лејно 12
Голман
Ина Суслина 31
Голман
Јована Мицевска 16
Голман
Теодора Керамичиева 24
Лев бек
Мирјета Бајрамовска 13
Лев бек
Леонида Гичевска 88
Лев бек
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Јована Саздовска 7
Лево крило
Полина Кузнецова 8
Лево крило
Андреа Чaнаџија 27
Пикер
Марија Петровиќ 83
Пикер
Драгана Цвијиќ 72
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек