Андреа
Кликовац

5

Датум на раѓање

недела, 5 мај 1991

Позиција

Десен бек

Висина

175см

Тежина

72кг

Андреа Кликовац е репрезентативка на Црна Гора. Ракомет почнала да игра на 9-годишна возраст во РК Будуќност, а прв тренер ѝ бил Драган Аџиќ. По девет години минати во екипата од Подгорица, Кликовац две сезони настапува за Бисери Плевља, а оттаму во 2011 година кариерата ја продолжува во Македонија. Една сезона настапува во составот на Жито Прилеп, а од 2012 година е членка на ЖРК Вардар. Со нашиот тим Кликовац има освоено две шампионски титули и еден трофеј во купот на Македонија. Во Лигата на шампионите минатат сезона настапи на завршниот турнир во Будимпешта.

2000-2009 Будуќност (Црна Гора)
2009-2011 Бисери (Црна Гора)
2011-2012 Жито Прилеп (Македонија)
2012- ЖРК Вардар (Македонија)

Со кадетската репрезентација на Црна Гора има освоено бронзен медал на Медитеранските игри. Со јуниорската репрезентација на Европското првенство во 2009 година го освои 8-мо место, а во 2010 година на Светското првенство во Јужна Кореа го освои бронзен медал. Од 2011 година Кликовац е дел од сениорската репрезентација на Црна Гора со која на ЕП 2012 во Србија го освои златниот медал.

Екипа

Име Број Позиција
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Јована Мицевска 16
Голман
Амандин Лејно 12
Голман
Ина Суслина 31
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Теодора Керамичиева 24
Лев бек
Мирјета Бајрамовска 13
Лев бек
Леонида Гичевска 88
Лев бек
Полина Кузнецова 8
Лево крило
Јована Саздовска 7
Лево крило
Андреа Чaнаџија 27
Пикер
Марија Петровиќ 83
Пикер
Драгана Цвијиќ 72
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек