Вести

Кликовац: Знаеме како да одговориме на бековите и цврстата одбрана на Будуќност

Вардар веќе сите го гледаат како фаворит за освојување на женската лига на шампионите, но на тој пат треба да се одиграат прво мечевите од главната фаза. Во недела во Скопје (17,30 ч. СЦ „Јане Сандански") гостува Будуќност, поранешниот европски првак, што е еден од трите последни натпревари за нас во групата.

Според ЕХФ најголем фаворит за титулата во ЛШ е Вардар

На најновата ранг листа на ЕХФ, составена од нивните ракометни експерти, Вардар се наоѓа на врвот, и во моментов е посочен како најголем кандидат за освојување на лигата на шампионите.

Александра Лакрабер и Вардар ќе соработуваат и в година

Француската интернационалка Александра Лакрабер и Вардар договорија нова едногодишна соработка. Десниот бек ќе остане дел од тимот и во следната 2017/2018 сезона.

Андреа Пенезиќ потпиша нов едногодишен договор со Вардар

Левиот бек на Вардар, Андреа Пенезиќ ќе остане дел од клубот и во следната 2017/2018 сезона, откако е постигнат договор за нова соработка. Хрватската интернационалка од 2014 година е дел од Вардар, и со новиот договор нејзиниот престој во Скопје ќе биде најмалку четири сезони.

Лекиќ останува „црвено-црна“ уште две сезони

Вардар го обезбеди пласманот во осминафиналето на лигата на шампионите на три кола пред завршувањето на натпреварите од главната фаза, и почна да работи на создавање на тимот што и следните сезони ќе настапува во насилното европско натпреварување.

Хмирова, Кликовац и Лазовиќ остануваат верни на Вардар

Три ракометарки на Вардар на кои во јуни 2017 година им завршуваат договорите со клубот, ќе останат наши членови и во иднина.

Пенезиќ меѓу ѕвездите, Алтхаус меѓу стрелците на колото во ЛШ

Две вардарки повторно се најдоа во изборот на ЕХФ по завршувањето на третото коло од главната фаза. Ако навикнавме Андреа Пенезиќ да ја гледаме меѓу најдобрите стрелци и ѕвезди на колото, овојпат во изборот за најдобар гол е и нашиот пивотмен Ања Алтхаус.