Сања
Дамњановиќ

11

Датум на раѓање

понеделник, 25 мај 1987

Позиција

Среден бек

Висина

181см

Лани Дамњановиќ беше избрана и за најдобра ракометарка на Србија од страна на новинарите, прекинувајќи ја петгодишната доминација на Андреа Лекиќ. Беше една од најзаслужните за сребрениот медал на Србија на СП 2013 година и беше избрана во Ол стар тимот на тоа СП. Слично признание доби и на ЕП 2012 година, кога Србија го освои четвртото место.

Досега била првак на Словенија (2009), Србија (2010, 2011), Хрватска (2012, 2013) и Данска (2014), а освоила исто толку Куп трофеи од националните првенства на Словенија, Србија, Хрватска и Данска. Ланската сезона со екипата на Виборг играше во групната фаза на Лигата на шампионките, но данскиот клуб беше елиминиран во четврт-финалето од Будуќност. Дамњановиќ на 11 натпревари постигна вкупно 45 гола.

Екипа

Име Број Позиција
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Амандин Лејно 12
Голман
Ина Суслина 31
Голман
Мајса Песоа 84
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Камила Херем 7
Лево крило
Тамара Мавсар 8
Лево крило
Ања Алтхаус 20
Пикер
Андреа Човиќ 27
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек
Сања Дамњановиќ 11
Среден бек
Дијана Илина 21
Среден бек