Ина
Суслина

31

Датум на раѓање

петок, 5 јануари 1979

Позиција

Голман

Висина

184см

Тежина

77кг

Ина Суслина е родена во Ташкент, Узбекистан. Прв тренер ѝ бил Бородкин Е.У. Дипломирала на универзитетот РГПУ Ростов на Дон, по вокација е педагог. Во екипата на Вардар пристигна во 2012 година, и до сега со нашата екипа има освоено две титули во Скопско Супер лигата и еден трофеј во Купот на Македонија.

1997—1998 Ростселмаш (Русија)
1998—2001 AГУ- Aдииф (Русија)
2001—2004 Лада Toљати (Русија)
2004—2008 ГОГ Свендборг (Данска)
2008—2010 Звезда Звенигород (Русија)
2010—2012 Ростов-Дон (Русија)
2012- ЖРК Вардар (Македонија)

Сребрен медал на Олимписките игри во Пекинг, Кина (2008 год.).
Златен медал на СП 2001 во Италија, СП 2007 во Франција и на СП 2009 во Кина.
Сребрен медал на Европското првенство во Шведска во 2006 година и бронзен медал на Европското првенство во Македонија во 2008 година.
Шампион на Русија со екипата на Лада Тољати во 2002, 2003 и 2004 година
Со Лада Тољати во 2002 година го освои Купот на ЕХФ.

Екипа

Име Број Позиција
Барбара Лазовиќ 15
Десен бек
Татјана Хмирова 71
Десен бек
Александра Лакрабер 64
Десен бек
Андреа Кликовац 5
Десен бек
Јованка Радичевиќ 4
Десно крило
Сара Ристовска 91
Десно крило
Амандин Лејно 12
Голман
Ина Суслина 31
Голман
Мајса Песоа 84
Голман
Андреа Пенезиќ 23
Лев бек
Камила Херем 7
Лево крило
Тамара Мавсар 8
Лево крило
Ања Алтхаус 20
Пикер
Андреа Човиќ 27
Пикер
Андреа Лекиќ 77
Среден бек
Сања Дамњановиќ 11
Среден бек
Дијана Илина 21
Среден бек